Elektrická požiarna signalizácia (EPS)

Elektrická požiarna signalizácia (EPS) je najzákladnejšou úlohou je ochrana osôb, zdravia a majetku, ktorú zabezpečujú prvky ako sú automatické snímače, neautomatické snímače – tlačidlá a rôzne prvky podľa potrieb projektu alebo zákazníka. Automatické snímače prešli veľkú cestu, aby boli spoľahlivým prvkom, keďže snímač je prvým prvkom v systéme, ktorý zaznamenáva požiar.

Základným spôsobom detekcie je percentuálny dopad a odraz svetla cez optickú komoru na vyhodnocovací čip, ktorý vyhodnocuje, či je požiar alebo len zaprášená komora a následne ústredňa vyhlási na základe snímača, čo sa má stať podľa jej predprogramovaných vlastností. Existujú aj automatické snímače, ktoré môžu byť kombináciou rôznych faktorov. Napríklad opticko-dymová komora kombinovaná s tepelným čidlom. Neautomatické snímače môžeme rozdeliť na priame a nepriame. Pri priamom stačí, aby len ohlasovateľ požiaru rozbil sklo a následne tým vyvolal požiar pri nepriamej prevádzke je potrebné zatlačiť po rozbitý sklíčka aj tlačidlo a vyvolať požiar. Tento spôsob je veľmi vhodný, kde je zvýšené riziko náhodného rozbitia ako sú obchodné centrá a výrobné haly, kde by takáto manipulácia spôsobila finančné škody. Systém EPS je samozrejme plne automatický, tým nehrozí zlyhanie ľudského faktoru, a potom škoda na majetku alebo osobách.

Systém elektrickej požiarnej signalizácie

Najrozšírenejším systémom elektrickej požiarnej signalizácie je ESSER IQ8 Control C a M, ktorá je prívetivá svojím ovládaním a prehľadným displejom. Sú výborne použiteľné vo výrobných halách, obchodných centrách, parkovacích domoch. V hotelových komplexoch, je vhodná skôr dizajnovo krajšia verzia ústredne ESSER – FlexES. Pre menšie aplikácie odporúčame ústredne výrobcu ARITECH rad FP2000 alebo 2X, alebo ADVANCED, ktoré sú dostatočne kompaktné. Pre najnáročnejšie aplikácie a nepriaznivé poveternostné podmienky, ako je napríklad lanová dráha FUNITEL Priehyba – Chopok, je použitá ústredňa od firmy SIEMENS Sinteso, ktorej súčasťou sú aj špeciálne vyhrievané snímače. Ponúknuť vieme aj ústredňu od firmy MENVIER rad CF3000 alebo DF6000 a BOSCH FPA-5000.

Za roky pôsobenia na trhu vieme poskytnúť ochranu EPS pre rozsahovo rôznorodé projekty. Vieme poskytnúť včasné varovanie pri vzniku požiaru v sledovanom objekte. Toto varovanie je zvyčajne zvukové aj optické (napríklad blikajúca siréna alebo maják v kombinácii s hlasovou požiarnou signalizáciou). Elektrická požiarna signalizácia (podmienkou je integrácia GSM modulu) umožňuje taktiež automatické zavolanie na prednastavené číslo. Vďaka tomu sa na miesto požiaru môžu včas dostať záchranné zložky.

Samozrejme vieme zabezpečiť projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie, realizačný projekt, poradenskú činnosť. Predaj originálnych náhradných komponentov, servisné služby a dozorovaciu činnosť pre všetky typy požiarnych signalizacií.

Sme hrdým montážnym partnerom HONEYWELL, SIEMENS, BOSCH, ADVANCED a mnohých iných systémov.

Legislatíva

  • Elektrická požiarna signalizácia je definovaná sústavou slovenských a európskych harmonizovaných noriem EN 54-xx.
  • Nutnosť inštalácie EPS do objektu je v slovenskej legislatíve vymedzená vyhláškou č.94/2004 Z.z. a jej vlastnosti určuje vyhláška č. 726/2002 Z.z.

Automatickými hlásičmi požiaru s adresáciou (teda potrebeba EPS v objekte) musí byť v stavbe vybavený požiarny úsek:

  1. s plochou väčšou ako 1 000 m2,
  2. lôžkovej časti zdravotníckeho zariadenia,
  3. ubytovacej časti hotela alebo inej stavby určenej na ubytovanie viac ako 100 osôb,
  4. vnútorného zhromažďovacieho priestoru pre viac ako 500 osôb.

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať:

Telefón:
+421 907 762 373

E-mail:
janak@ajservices.sk

Mohlo by vás zaujímať

Optické siete

Metalické káble sa zvyknú používať na kratšiu vzdialenosť (do 100 metrov) a väčšinou medzi sebou prepájajú celky nachádzajúce sa na jednom horizontálnom podlaží. Centrálny rozvádzač,

Dozvedieť sa viac »