Súčasťou každej trafostanice je jej vysokonapäťová prípojka. Referenčne máme natiahnutých viac ako 50 000 metrov VN káblov od rovinatého terénu (Bratislava – Podunajské Biskupice) až po vysokohornský terén (Chopok – Jasná – 1850 m.n.m.).
Vysokonapäťová prípojka – spôsoby realizácie:
- Zemná vysokonapäťová prípojka – realizovaná väčšinou káblami typu 22-NA2XS(F)2Y 1×240 alebo 22-AXEKVC(AR)E 1×240 vyviazanými do trojuholníka. Uloženie v zemi je v chráničke (pre tento typ káblu vhodná FXKVR 200) alebo v pieskovom lôžku. Označenie takejto trasy je po dĺžke, a to červenými PVC doskami alebo červeným PVC návinom so znakom blesku. Pri realizácii VN prípojok pod rozoberateľným spevneným povrchom sa používajú žľaby TK.
- Vzdušná vysokonapäťová prípojka – realizovaná káblami 35 AlFe 6 – 120 AlFe 6 (tieto vodiče sú ako jediné povolené distribučné vodiče vysokého napätia na vzdušných linkách), DISTRI 3×50+50 alebo izolovaný PAS vodič 50 – 120 sú vodiče väčšinou používané pre odberateľské jednoúčelové trafotanice. Káble sú osadené na konzole s izolátormi na betónovom stĺpe. Odbočenie z hlavnej linky, tzv. kmeňovej linky na VN prípojku je cez úsekový odpínač (sekčák), poznáme dve varianty zvislý alebo horizontálny.
Napäťové hladiny vysokonapäťových prípojok:
- 6kV – napríklad: Priemyselný areál pozemných stavieb Košice (oblasť distribúcie VSD, a.s.)
- 10kV – naprípklad: Vysoké Tatry – Starý Smokovej (oblasť distribúcie VSD, a.s.)
- 22kV – štandard na väčšine územia SR
Vlastníme certifikáty na VN káblové súbory od spoločnosti RAYCHEM a CELLPACK. Taktiež sme oprávnenou spoločnosťou na montáž VN káblových súborov pre Východoslovenskú distribúciu, a.s.
V prípade poruchy na vysoko napäťových kábloch sme pripravení na okamžitú reakciu. Z toho dôvodu máme skladom všetky typy VN káblových koncoviek a spojok.
Všetky popisované činnosti vykonávame vlastnými certifikovanými zamestnancami (§23 bez obmedzenia napätia).