Vysokonapäťová (VN) prípojka

Súčasťou každej trafostanice je jej vysokonapäťová prípojka. Referenčne máme natiahnutých viac ako 50 000  metrov VN káblov od rovinatého terénu (Bratislava – Podunajské Biskupice) až po vysokohornský terén (Chopok – Jasná – 1850 m.n.m.).

Vysokonapäťová prípojka – spôsoby realizácie:

  • Zemná vysokonapäťová prípojka – realizovaná väčšinou káblami typu 22-NA2XS(F)2Y 1×240 alebo 22-AXEKVC(AR)E 1×240 vyviazanými do trojuholníka. Uloženie v zemi je v chráničke (pre tento typ káblu vhodná FXKVR 200) alebo v pieskovom lôžku. Označenie takejto trasy je po dĺžke, a to červenými PVC doskami alebo červeným PVC návinom so znakom blesku. Pri realizácii VN prípojok pod rozoberateľným spevneným povrchom sa používajú žľaby TK.
  • Vzdušná vysokonapäťová prípojka – realizovaná káblami 35 AlFe 6 – 120 AlFe 6 (tieto vodiče sú ako jediné povolené distribučné vodiče vysokého napätia na vzdušných linkách), DISTRI 3×50+50 alebo izolovaný PAS vodič 50 – 120 sú vodiče väčšinou používané pre odberateľské jednoúčelové trafotanice. Káble sú osadené na konzole s izolátormi na betónovom stĺpe. Odbočenie z hlavnej linky, tzv. kmeňovej linky na VN prípojku je cez úsekový odpínač (sekčák), poznáme dve varianty zvislý alebo horizontálny.

Napäťové hladiny vysokonapäťových prípojok:

  • 6kV – napríklad: Priemyselný areál pozemných stavieb Košice (oblasť distribúcie VSD, a.s.)
  • 10kV – naprípklad: Vysoké Tatry – Starý Smokovej (oblasť distribúcie VSD, a.s.)
  • 22kV – štandard na väčšine územia SR

Vlastníme certifikáty na VN káblové súbory od spoločnosti RAYCHEM a CELLPACK. Taktiež sme oprávnenou spoločnosťou na montáž VN káblových súborov pre Východoslovenskú distribúciu, a.s.

V prípade poruchy na vysoko napäťových kábloch sme pripravení na okamžitú reakciu. Z toho dôvodu máme skladom všetky typy VN káblových koncoviek a spojok.

Všetky popisované činnosti vykonávame vlastnými certifikovanými zamestnancami (§23 bez obmedzenia napätia).

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať:

Telefón:
+421 907 762 373

E-mail:
janak@ajservices.sk

Mohlo by vás zaujímať

Optické siete

Metalické káble sa zvyknú používať na kratšiu vzdialenosť (do 100 metrov) a väčšinou medzi sebou prepájajú celky nachádzajúce sa na jednom horizontálnom podlaží. Centrálny rozvádzač,

Dozvedieť sa viac »

Servisná činnosť

Systémy, ktoré naša firma ponúka, sú z technického hľadiska komplexné celky. Pre ich správne fungovanie je potrebné, aby boli udržiavané v perfektnom stave. Ani vtedy

Dozvedieť sa viac »