Štruktúrovaná kabeláž (ŠK)

Štruktúrovaná kabeláž predstavuje jeden z najjednoduchších a najspoľahlivejších spôsobov, akým po objekte šíriť dáta, hlas alebo obraz. Dnes je už štandardom, že jeden kábel dokáže prenášať všetky tieto prvky a robí tak celý systém univerzálnym.

Okrem kancelárskych budov a budov na výrobné účely sa štruktúrovaná kabeláž v poslednej dobe čoraz častejšie dostáva aj do rodinných a bytových domov. Zabezpečujú komfortné pripojenie televízneho prijímača, počítača alebo telefónu v ľubovoľnom mieste domácnosti bez zníženia estetiky interiéru zväzkami prípojných a predlžovacích káblov.

Ako poznámku uvedieme dnes cez štrukturovanú kableláž vieme pripojiť aj chladničku s integrovanou kamerou, klimatizáciu, práčku, či reproduktory v rôznych miestach budovy, nevynímajúc prvky každodennej automatizácie a inteligentnej elektroinštalácie.

Dôležitou vlastnosťou štruktúrovaných kabelážnych systémov je garancia funkčnosti všetkých známych a štandardizovaných prenosových protokolov.

Kategórie káblov pre štruktúrovanú kabeláž (ŠK)

  • Kategória 5, Cat. 5 – Maximálna prenosová rýchlosť je 100 Mb/s (tzv. Fast Ethernet, protokol 100Base-T). Teraz je už často nahradzaná kategóriou 5e.
  • Kategória 5e, Cat. 5e – vychádza z kategórie 5 a má rovnakú šírku pásma (tj. 100 MHz). Z pohľadu cenovej dostupnosti kebeláže, komponentov a koncových zariadení je v tejto chvíli cat. 5e stále najrozšírenejšia kategória. Komponenty kategórie 5e dokáže preniesť aj Gigabit Ethernet – protokol 1000BaseT. Rýchlosť 1 Gb/s je limitnou rýchlosťou pre všetky komponenty kategórie 5e.
  • Kategória 6, Cat. 6 – táto kategória pracuje so šírkou pásma 250MHz, čo je 2,5x šírka pásma ako kategória 5e. Vyššia kvalita komponentov s väčšou šírkou pásma, zaisťuje vysokú spoľahlivosť prenosu Gigabit Ethernetu (1 Gb/s., súčasne podporuje čiastočne aj protokol 10GBase-T).
  • Kategória 6a, Cat. 6a – táto kategória bola vytvorená pre plnohodnotný prenos protokolu 10GBase-T na všetky vzdialenosti (rýchlosť 10 Gb/s), ktoré sú v metalickej kabeláži štandardné. Oproti kategórii 6 pracujú komponenty kategórie 6A s dvojnásobnou šírkou pásma – tj. 500 MHz..

Výber kabeláže a ochrana zdravia a životov

Káble používané na štruktúrovanú kabeláž s PVC, LSOH (STN-IEC 60332-1) aj LSFROH (STN-IEC 60332-3C) plášťom vyhovujú dnešným požiadavkám požiarnej bezpečnosti v budovách, t. j. sú nehorľavé a nešíria plameň.
Avšak PVC káble pri požiari vytvárajú hustý dym a uvoľňujú jedovaté plyny, ktoré sú častejšou príčinou obetí na životoch ako samotné plamene (viď požiar na letisku v Düsseldorfe v roku 1996 alebo v tuneli pozemnej lanovky na Kitzsteinhorne v roku 2000). Splodiny počas horenia korozívne pôsobia na všetky elektronické zariadenia a postupne znemožňujú ich funkčnosť.
Bezhalogénové káble LSOH a LSFROH nemajú spomenuté negatívne účinky, preto ich investorom odporúčami a vo väčšine prípadov štandardne montujeme.

Rack – dátový rozvádzač

predstavuje v systému štruktúrovanej kabeláže rozvodný uzol. Najrozšírenejší typ dátového rozvádzača je 19″.

Pre výšku rozvádzača sa počíta s množstvom jednotiek, ktoré je možné osadiť do rozvádzača. Jedna montážna jednotka = 1 U (44,5 mm). Používajú sa ustálené výšky dátových rozvádzačov 4U, 6U, 9U, 12U, 15U, 18U, 22U, 27U, 32U, 37U, 42U, 45U.

Existujú rôzne rozmery hĺbky dátového rozvádzača, a to 400 mm, 600 mm, 800 mm, 900 mm a 1000 mm.

Poznáme viacero druhy prevedenia dátových rozvádzačov:

  • Nástenné dátové rozvádzače sú určené pre menšie rozvodné uzly s montážou na stenu.
  • Stojanové dátové rozvádzače sú určené pre rozsiahle aplikácie s umiestnením na zem.
  • Bezpečnostné dátové rozvádzča s integrovanou ochranou voči vniknutiu do nich.

Patch panel (prepojovací panel)

Dátový kábel je ukončený keystonom, zapojený do patch panelu a vyvedený na port. Pomocou prepojovacieho panelu a prepojovacieho kábla (Patch kábel) je možné na konkrétnu dátovú zásuvku presmerovať službu alebo aplikáciu, napríklad pripojiť PC do dátovej siete.

Ako správne zapojiť koncovku RJ45

 

Pin Prepojenie A: T568A Prepojenie B: T568B  

Z pohľadu na piny

signál pár farba signál pár farba
1 BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
bielo-zelená
BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
bielo-oranžová
Rj-45 pins.jpg
2 BI_DA- 3 Pair 3 Ring
zelená
BI_DB- 2 Pair 2 Ring
oranžová
3 BI_DB+ 2 Pair 2 Tip
bielo-oranžová
BI_DA+ 3 Pair 3 Tip
bielo-zelená
4 1 Pair 1 Ring
modrá
1 Pair 1 Ring
modrá
5 1 Pair 1 Tip
bielo-modrá
1 Pair 1 Tip
bielo-modrá
6 BI_DB- 2 Pair 2 Ring
oranžová
BI_DA- 3 Pair 3 Ring
zelená
7 4 Pair 4 Tip
bielo-hnedá
4 Pair 4 Tip
bielo-hnedá
8 4 Pair 4 Ring
hnedá
4 Pair 4 Ring
hnedá

Nezabudnite krimpovacie kliešte!

Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať:

Telefón:
+421 907 762 373

E-mail:
janak@ajservices.sk

Mohlo by vás zaujímať