Metalické káble sa zvyknú používať na kratšiu vzdialenosť (do 100 metrov) a väčšinou medzi sebou prepájajú celky nachádzajúce sa na jednom horizontálnom podlaží. Centrálny rozvádzač, ktorý je pre systém najdôležitejší, je najčastejšie z optických vlákien. Prenáša najväčšie množstvo dát a sú naň pripojené vedľajšie rozvádzače.
Optické siete tvoria základ elektronickej komunikácie a v tejto dobe prostredníctvom nich prebieha väčšina internetových prenosov dát / komunikácie. Budovanie optických sietí obnáša zásahy do komunikácií a rôznych pozemkov. Realizujeme kompletné riešenia výstavby optických sietí na kľúč. Zabezpečíme kladenie kabeláže, ale tiež zemné a výkopové práce, finálne úpravy povrchov (asfalt, dlažby, betóny) a vytvorenie zmlúv o zriadení vecných bremien s dotknutími osobami.
Definícia optického kábla – technická:
Optický kábel zložený z viacerých optických vlákien (napr. 4, 8, 12, 24, 36 alebo 48) s 0,9 mm opláštením, ktoré sa nachádza v LSZH rúrke, ktorá slúži na ochranu optických vlákien, tú zabezpečujú aramidove tyčky a projekcie.
Definícia optického káblu – prenosová:
Sú dva spôsoby vysielania signálu:
Priamočiaro, takzvané singlemode káble využívajú na prenos iba jeden mód. Naopak, vysielanie viacerých signálov s rôznym polomerom odrazu vo vnútri vlákna sa nazýva multimode.
Priemer Singlemode vlákien je od 8 do 10 μm, zatiaľ čo multimode 50 μm a v tejto dobe už takmer nepoužívaných 62,5 μm. Priemer obalu okolo vlákna je skoro vždy 125 μm.
Multimode vlákna sú používané na menšie vzdialenosti alebo v rámci objektu. Nevýhoda multimode vlákien je modálna disperzia vo vlákne, čo znamená že každý z viacerých vysielaných signálov sa šíri vláknom inou rýchlosťou, tj. limit je v maximálnej možnej vzdialenosti pri tomto spôsobe.